search

Проведення атестація робочих місць за умовами праці під час воєнного стану.

12.04.2023 о 15:04

Державна служба України з питань праці, звертає увагу керівників підприємств, установ та організацій, які часто запитують, чи може підприємство продовжити своїм наказом термін дії атестації робочих місць за умовами праці на весь період воєнного стану, якщо воно працює в умовах воєнного стану, а термін дії атестації робочих місць за умовами праці завершився у 2022 р. і наголошує, що підприємство не може продовжити термін дії атестації робочих місць за умовами праці у зв’язку із воєнним станом.

Законодавством не передбачено можливості продовження термінів дії атестації робочих місць за умовами праці для встановлення пільг і компенсацій на власний розсуд установи.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють процес проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві, є Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 р. № 442 та Методичні рекомендації щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Міністерства праці України і Головним санітарним лікарем України від 01.09.1992 р. № 41.

Відповідно до Порядку проведення атестації атестація робочих місць за умовами праці проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Якщо працівники зайняті на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, то за роботу в таких умовах ст. 7 Закону України «Про охорону праці» передбачено надання таким працівникам певних пільг та гарантій. Це, зокрема, додаткова оплачувана відпустка, пільгова пенсія, оплата праці в підвищеному розмірі. Для того щоб роботу, на якій зайнятий працівник, віднести до категорії із шкідливими та важкими умовами праці та визначити право працівника на пільги та компенсації за роботу в цих умовах, необхідно провести атестацію робочих місць за умовами праці.

Результати атестації чинні протягом 5 років після їх затвердження до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації. У разі докорінної зміни умов і характеру праці проводиться позачергова атестація.

Отже, результати атестації робочих місць за умовами праці діють тільки в період, визначений у колективному договорі (але не більше п’яти років), і після закінчення цього строку більше не діють, тобто працівники втрачають право на пільги.

Відповідальність за своєчасне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Чинні нормативно-правові акти, що регулюють питання проведення атестації, не передбачають можливості її відтермінування та продовження строків дії у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні.

Порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення є порушенням законодавства про працю і тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену.ч. 1 ст. 41 КпАП, а це штраф на посадових осіб від 30 до 100 нмдг