Що потрібно знати про менінгококову інфекцію
У відповідь на занепокоєння мешканців Коломиї щодо двох трагічних випадків, які трапились в нашому місті, повідомляємо: смерть викладача ЗОШ № 1 та дитини не мають ніякого зв’язку, оскільки викликані різними чинниками. Загибель викладача- це наслідок самолікування та незвертання вчасно за медичною допомогою. Трагедія, що трапилась з дитиною, – це блискавичний перебіг менінгококового сепсису (менінгококемії), ситуація, коли лікарі вже нічого не могли зробити.
Менінгококова інфекція – інфекційне захворювання, яке викликається бактерією Neisseria menengitidis. Механізм передачі повітряно-крапельний. Може перебігати у формі безсимптомного носійства, назофарингіту, менінгіту, сеспсису.
У світі щорічно хворіють на менінгококову інфекцію до 500000 людей, вмирають 50000. Понад 70 % всіх хворих складають. діти до 5 років
В Україні летальність від менінгококової інфекції становить 10-17 %.
В Коломийському районі щорічно реєструється 2-3 випадки менінгококової інфекції.
Найефективніша профілактика менінгококової інфекції – вакцинація. В більшості країн Європи вакцинація проти менінгококу включена в національні календарі щеплень. В Україні за державні кошти вакцина від менінгококу не закупляється. На даний момент на приватному ринку такої вакцини в Україні немає. Щоб запобігти зараженню, слід дотримуватись правил особистої гігієни: частіше мити руки, не використовувати чужі предмети гігієни.
Хоча діагноз менінгококової інфекції у викладача ЗОШ № 1 не підтвердився, силами КЗ КМР «КМЦ ПМСД» та Коломийського міського управління освіти в ЗОШ № 1 проведено санітарні та протиепідемічні заходи. Коломийською філією Лабораторного центру було обстежено 17 контактних осіб.
В ДНЗ № 18 після виявленого випадку Коломийською філією лабораторного центру було обстежено 53 особи: 32 дитини, що відвідують дитячий садок, 9 працівників ДНЗ № 18, 4 особи- з сім’ї померлої дитини та 8 дітей з сімей контактних дітей за проханням батьків. Всі результати аналізів негативні. За дітьми, що перебували в контакті ведеться щоденне спостереження медичною сестрою закладу з вимірюванням температури та загальним оглядом. Проведені всі необхідні санітарні та протиепідемічні заходи. Вжито обмежувальні заходи терміном на 10 днів.
На щастя, менінгококова інфекція має невисоку контагіозність на відміну від кору. 9 з 10 осіб, контактних з хворим на кір, захворіють. Протягом року, а особливо протягом останніх 2х місяців, спостерігається сильне підвищення захворюваності на кір в Коломийському районі, в Івано-франківській області і в Україні загалом. Кір небезпечний ускладненнями: коровими пневмоніями та енцефалітом, які можуть призвести до смерті. В 2017 року в Одеській області вже 5 людей померли від ускладнень кору. Троє дітей і дві дорослих особи. І, якщо, нажаль, від Менінгококу в Україні вакцини немає, то від кору можна провакцинуватись в амбулаторіях міста.
Марія Буртик, заступник головного лікаря КЗ КМР «КМЦ ПМСД»