search

В області з початку року зареєстровано 2 спалахи харчових отруєнь та 5 осіб захворіло на ботулізм

10.06.2019 о 11:27
Коломийське міське управління ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області закликає операторів ринку харчових продуктів, жителів та гостей міста щодо вжиття заходів із профілактики харчових отруєнь.
Прийшло тепло, а з ним пора весіль, випускних вечорів та відпочинків.  В Івано-Франківській області   з початку року зареєстровано 2 спалахи харчових отруєнь та 5 осіб захворіло на ботулізм  .  

       Харчові отруєння – це захворювання, які можуть бути викликані продук­тами, отруйними за своєю природою, або хвороботворними мікробами.

            Харчові отруєння мікробного походження поділяються на дві групи: токсикоінфекції та бактеріальні токсикози.Токсикоінфекції це отруєння, викликаю мікробами, які розмножилися на продукті. Бактеріальні токсикози –  це отруєння, викликані отрутою, яку мікроби виділили у продукті. До них належать ботулізм та стафілококові токсикози.До харчових токсикоінфекцій належать отруєння, викликані бактеріями з групи сальмонел, кишечної палички та палички протея.

           Отруєння сальмонелами найчастіше виникає під час вживання зараженого м’яса, яєць та продуктів їх переробки. Джерелом розповсюдження сальмонел може бути велика рогата худоба, свині, коні, домашні птахи та різні гризуни. Небезпечними для людей є тварини-бактеріоносії.

          Спеціалісти стверджують, що основними причинами спалахів харчових отруєнь є залучення до приготування страв випадкових осіб, які не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, не пройдений медичний огляд, а також порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму.

        Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань.

З метою профілактики інфекційних захворювань та харчових отруєнь Міністерство охорони здоров'я підготувало пам'ятку щодо вживання продуктів у літню спеку.

             Так, МОЗ рекомендує не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування треба тільки у спосіб, зазначений на упаковці, та у встановлений термін.

                Не купуйте харчі на стихійних ринках або з рук у приватних осіб. Купуючи будь-які продукти у торговельній мережі, споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції.

           Утримайтесь від вживання незнайомих грибів, ягід, трав та інших рослин. При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж) виключайте контакт продуктів з ґрунтом та піском.

            Готувати продукти із запасом зараз не варто. Навпаки, приготовлені страви бажано вживати відразу, а у разі повторного споживання, вони мають проходити вторинну термічну обробку.

          Зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин.

           Якщо ви збираєтеся в дорогу, то не беріть із собою продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).

           Намагайтеся не готувати багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо), в незабезпечених умовах.

          При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми - обдати окропом.

           Також звертайте увагу на воду: не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води).Для пиття і приготування їжі використовуйте воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану.

        При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.

          Перед приготуванням їжі та перед її вживанням не забувайте мити руки з милом і обов'язково мийте руки після відвідування туалетів.

У разі виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново зверніться до найближчої лікувальної установи.