search

За невиплату зарплати передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність

10.01.2018 о 09:54

Начальник відділу з питань контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення Світлана Сенюк – про те, що змінилося у новому році у системі штрафів.


IMG_4306.JPG


Українське суспільство стало відповідальнішим за останні роки і сподіваюся, що не дійде до штрафів. Одночасно, окрім контролюючих функцій, наш відділ буде проводити активну консультаційну та роз’яснювальну роботу з метою попередження та недопущення роботодавцем порушень законодавства про працю.

У разі виявлення використання праці неоформлених працівників, несвоєчасної та не у повному обсязі виплати заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій, заходи до притягнення до відповідальності інспектори праці будуть вживати відразу. Інспектор виноситиме обов’язковий для виконання припис і одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень складається протокол про адміністративне правопорушення та накладається фінансова санкція.

Для того, щоб зобов’язати роботодавців виплачувати своїм працівникам зарплату не нижче мінімальної, розмір якої з 1 січня 2018 року становить 3723 грн., держава суттєво посилила відповідальність за порушення у сфері трудових відносин. Крім фінансової, за порушення вимог трудового законодавства передбачена адміністративна та кримінальна відповідальності. Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.

Зокрема, стаття 265 Кодексу законів про працю передбачає таку фінансову відповідальність для юридичних та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю:

Вид правопорушення

Розмір штрафу з 1 січня 2018 року,

фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ

у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати

(111 690 грн.) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення

порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі

у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати (11 169 грн.)

недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (виплата зарплати нижче мінімальної)

у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати

(37 230 грн.) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення

недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати

(37 230 грн.) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення

недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні

у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати (11 169 грн.)

недопущення до проведення перевірки та створення перешкод у проведенні перевірки з питань виявлення порушень, пов’язаних із:

1)фактичним допуском працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту),

2) оформленням працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві,

3) виплатою заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ

у стократному розмірі мінімальної заробітної плати

(372 300 грн.)

порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище

у розмірі мінімальної заробітної плати (3 723 грн.)

Стаття 41 (пункти 1 – 4) Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає таку адміністративну відповідальність:

Порушення

Відповідальність

Порушення встановлених термінів виплати зарплати, виплата її не в повному обсязі, а також інші порушення законодавства про працю

Штраф з посадових осіб та приватних підприємців від 30 до 100 нмдг (від 510 до 1 700 грн.)

У разі повторного вчинення протягом року — штраф від 100 до 300 нмдг          (від 1 700 до 5 100 грн.)

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства

Штраф з посадових осіб та приватних підприємців від 500 до 1 000 нмдг (від 8 500 до 17 000 грн.) 

У разі повторного вчинення протягом року — штраф від 1 000 до 2 000 нмдг (від 17 000 до 34 000 грн.)


До адміністративної відповідальності посадових осіб підприємств, а також фізичних осіб - підприємців, якщо вони є роботодавцями, може бути притягнуто на підставі ст. 41 КпАП. Підставою для рішення суду є направлений в суд протокол про накладання адміністративного штрафу, який виписує інспектор з органу Держпраці чи виконавчого органу місцевої ради під час перевірки роботодавців. Адміністративна відповідальність настає лише за умови, що характер цих порушень не тягне за собою кримінальної відповідальності. Тобто якщо в діях відповідних посадових осіб нема ознак злочину. Розслідування кримінальної справи у загальному порядку проводять слідчі органи МВС (ч. 1 ст. 216 КПК) на підставі звернення працівників про скоєння злочину посадових осіб або на підставі акту перевірки органу Держпраці чи виконавчого органу місцевої ради. Рішення щодо притягнення до кримінальної відповідальності приймає суд.

Кримінальний Кодекс України передбачає таку кримінальну відповідальність:

Порушення

Відповідальність

Незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також інше грубе порушення законодавства про працю (п.1 ст.172 КК)

Штраф від 2 000 до 3 000 нмдг (від 34 000 до 51 000 грн.) або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, або виправні роботи на строк до 2 років

Незаконне звільнення з роботи з особистих мотивів або інше грубе порушення законодавства про працю, вчинене повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної жінки або матері, яка має дитину до 14 років або дитину-інваліда (п.2 ст.172 КК)

Штраф від 3 000 до 5 000 нмдг (від 51 000 до 85 000 грн.) або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або виправні роботи на строк до 2 років, або арешт на строк до 6 місяців

Грубе порушення угоди про працю шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою (п.1 тст.173 КК)

Штраф до 50 нмдг (до 850 грн.) або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 2 років

Грубе порушення угоди про працю шляхом обману або зловживання довірою, або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою, вчинені щодо громадянина, з яким укладено договір про роботу за межами України (п.2 ст.173 КК)

Штраф від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1 700 грн.) або обмеження волі на строк до 3 років

Безпідставна невиплата заробітної плати більше ніж за один календарний місяць, вчинена умисно керівником підприємства чи приватним підприємцем (п.1 ст.175 КК)

Штраф від 500 до 1 000 нмдг (від 8 500 до 17 000 грн.) або виправні роботи на строк до 2 років, або позбавлення волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років

Безпідставна невиплата зарплати більше ніж за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, якщо така невиплата стала наслідком нецільового використання коштів, призначених для цих цілей (п.2 ст.175 КК)

Штраф від 1000 до 1 500 нмдг (від 17 000 до 25 500 грн.) або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років