search

Зміни в законодавстві: кого можуть залучати до суспільно корисних робіт під час війни

12.07.2022 о 10:54

Нещодавно Верховна Рада внесла зміни в Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 753.

Що це означає та кого за яких умов можуть залучати?

Суспільно корисні роботи - види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення.

Такі роботи не можуть бути пов’язані з підприємництвом або іншою діяльністю, спрямованою на одержання прибутку. Це, як правило, роботи і послуги, що не потребують спеціальної професійної підготовки.

Військове командування може самостійно або із залученням органів місцевого самоврядування або військових адміністрацій приймати рішення про запровадження трудової повинності та залучення працездатних осіб до виконання суспільно корисних робіт. Про рішення повідомляють у ЗМІ.

До суспільно корисних робіт залучаються працездатні особи, у тому числі особи, що не підлягають призову на військову службу, які за віком і станом здоров'я не мають обмежень до роботи в умовах воєнного стану (крім працездатних осіб, що залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і заброньовані за підприємствами у період воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також осіб, залучених до здійснення заходів національного спротиву), а саме:

· зареєстровані безробітні та інші незайняті особи, зокрема внутрішньо переміщені;

· працівники функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств (за погодженням з їх керівниками), що не залучені до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) та не зараховані до складу об’єктових формувань цивільного захисту, - у порядку переведення;

· особи, зайняті в особистому селянському господарстві;

· студенти вищих, учні та слухачі професійно-технічних навчальних закладів;

· особи, які забезпечують себе роботою самостійно.

З кожною із зазначених осіб укладається строковий трудовий договір.

За працівниками, залученими до виконання суспільно корисних робіт, на час виконання таких робіт зберігається попереднє місце роботи (посада).

Забороняється залучати до суспільно корисних робіт малолітніх дітей та дітей віком від чотирнадцяти до п'ятнадцяти років, жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також вагітних жінок у разі, коли виконання таких робіт може негативно вплинути на стан їх здоров'я.

Оповіщення, збір і комплектування груп працездатних осіб, що залучаються до виконання суспільно корисних робіт, безпосередньо забезпечується військовим командуванням за сприяння сільських та селищних голів, керівників підприємств (включаючи житлово-експлуатаційні підприємства, навчальні заклади тощо).

Орієнтовний перелік суспільно корисних робіт, що виконуються в умовах воєнного стану

· Ремонтно-відновлювальні роботи, насамперед роботи, що виконуються на об’єктах забезпечення життєдіяльності.

· Розбір завалів, розчищення залізничних колій та автомобільних доріг.

· Будівництво захисних споруд цивільного захисту, швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту та створення найпростіших укриттів, протизсувних, протиповеневих, протиселевих, протилавинних, протиерозійних та інших інженерних споруд спеціального призначення.

· Ремонт і будівництво житлових приміщень.

· Роботи з підтримання у готовності захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням та їх експлуатації, пристосування існуючих наземних або підземних приміщень під найпростіші укриття.

· Вантажно-розвантажувальні роботи, що виконуються на залізницях, у портах тощо.

· Сільськогосподарські роботи (весняно-польові роботи, збирання врожаю, сінокосіння).

· Надання допомоги населенню, насамперед особам з інвалідністю, дітям, громадянам похилого віку, хворим та іншим особам, які не мають можливості самостійно протидіяти несприятливим факторам техногенного, природного та воєнного характеру.

· Організація забезпечення життєдіяльності громадян, що постраждали внаслідок бойових дій.

· Роботи із забезпечення сталого функціонування об’єктів підвищеної безпеки на випадок надзвичайних ситуацій.

· Роботи, пов’язані з підтриманням громадського порядку.

· Упорядкування, відновлення та благоустрій прибережних смуг, природних джерел та водоймищ, русел річок, укріплення дамб, мостових споруд.

· Заготівля дров для опалювального сезону.

· Ліквідація стихійних сміттєзвалищ та облаштування полігонів твердих побутових відходів.